«Знаїмо» — це про те, як важливо знати, що ми їмо. 

Особливо, якщо мова про харчування дітей, тим паче у школі. 

 

🥗 Ми запустили портал «Знаїмо» як частину реформи системи шкільного харчування. Щоб у освітніх закладах знали, які зміни потрібні, аби у школярів було здорове меню. Щоб батьки знали,  як прищепити дітям здорові звички як спосіб мислення. Щоб і учні знали, як це здорово — їсти здорове! І як може бути при цьому смачно, а не тому що «мама сказала». 

 

🥒 Портал — однаково корисний для освітян та батьків. Бо ж харчування дітей у шкільному віці — це синергія з обох сторін. Приміром, у підрозділі «меню» є технічні карти багатьох шкільних страв, тож батьки можуть порівняти їх з тим, що готують у їх школі. А також збирати поживні ланчбокси в доповнення.

 

👉 І, що важливо — матеріали на порталі враховують воєнний час, у якому ми живемо, і значну частину порад присвячено харчуванню вдома, адже частина дітей навчаються дистанційно

 

Повномасштабне вторгнення дещо призупинило нашу реформу, однак ворогу не зупинити життя: педагоги працюють, а наші діти вчаться. А це означає, що ми не маємо права нехтувати їх здоров’ям. Тож цьогоріч тема здорового харчування буде однією з пріорітетних у нашій роботі, а публікації про нього щовихідних з’являтимуться тут із хештегом #знаїмо.

 

Олена Зеленська | Olena Zelenska


Стрімкий потік змін у шкільному харчуванні…

Сучасні тенденції в розвитку освітньої системи орієнтовані на створення і забезпечення умов здорового, безпечного і комфортного середовища в закладі освіти. Таке середовище складне, багатошарове і включає в себе безліч питань, які стосуються в тому числі і забезпечення права дітей на здоровий розвиток. А це неможливо без налагодження збалансованого, здорового та достатнього харчування.

З допису уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової:"Виховання у дитини корисних харчових навичок формуються насамперед завдяки родині. Однак не можна ігнорувати вплив шкільного середовища на харчові вподобання учнів. Адже через те, що більшість свого часу діти проводять у закладах освіти, один або більше прийомів їжі припадають саме під час навчання. Діти повинні отримувати корисну їжу відповідно до їхніх потреб. Саме тому втілення реформи системи харчування в закладах освіти є одним із важливих кроків у забезпеченні права дітей на здоровий розвиток".

Наш ліцей – сучасний освітній заклад, тому ми не могли залишитися осторонь від змін, які впроваджуються в системі шкільного харчування. Наприкінці 2021 року в ліцеї з’явилося оновлене меню, яке використовує можливість урізноманітнення страв у нашому меню і враховує необхідність суворо дотримуватися закріплених законодавством вимог.

Будь ласка, ознайомтеся з деякими прикладами оновлених страв, якими тепер можна поласувати в нашій маленькій затишній їдальні!


 

 




За наслідками наради департаменту освіти і науки ЗМР від 06.04.2021 з питань харчування, згідно доручення заступника директора департаменту освіти і науки ЗМР розміщуємо Інформацію щодо організації харчування дітей з особливими дієтичними потребами та інформацію про харчові продукти, які є алергенами.

Харчова алергія та непереносимість зустрічаються все частіше, а наслідки вживання неправильної їжі можуть варіюватися від висипань чи розладу травлення до дуже сильних і навіть фатальних реакцій.

Доводимо до відома всіх, хто користується послугами з харчування, які надає ліцей, інформацію про харчові продукти, які є алергенами.

Алергени

Алерген

Джерело небезпечного фактора

Контрольні заходи

Арахіс

Соуси (наприклад, соус сатай), тістечка інші десерти, арахісове борошна і арахісове масло.

1.      Інформація про алергени надається у назві та описі харчового продукту в меню. Важливо оновлювати меню у випадку змін у рецептурі.

2.      Знання персоналу про повод­ження з алергенами.

3.      Перевірка всіх інгредієнтів у страві, соусах, приправах, для приготу­вання гарніру або заправки до салату. Якщо відсутні докази, що страва не містить алергену, потрібно вважати, що алерген присутній.

4.      Перевірка маркування хар­чових продуктів та інформації від по­стачальника на предмет вмісту алер­генів в інгредієнтах, які використову­ються для приготування страв.

5.      Уникнення перехресного заб­руднення. Прибирання робочих повер­хонь та обладнання, миття рук персона­лом перед приготуванням страв.

Горіхи

(волоські горіхи, мигдаль, лісовий горіх, бразильський горіх, фісташки, кеш'ю, горіхи пекан, горіх макадамія та киндаль)

Соуси, десерти, крекери, хліб і морозиво, горіхове масло, праліне, мелений мигдаль.

Молоко

Молоко, йогурт, сметана, сир, масло та інші молочні продукти, отримані з молока корів, овець, кіз.

Страви з молоком, та готові до споживання продукти з вмістом сухого молока або інших молочних інгредієнтів (казеїн, суха молочна сироватка), лактоза.

Яйця

Торти, муси, соуси, макаронні вироби, заправ­ки, що містять майонез (який може містити сире яйце) та страви, змащені яйцем, а також лецитином Е322 (якщо вироблений з яєць). Інколи яйця використовуються у м'ясних про­дуктах.

Риба

Усі види риб

Молюски

Молюски, мідії, ліпариси, устриці, равлики, кальмари, устричний соус.

Ракоподібні

Креветки, омари, норвезькі омари та краби.

Соя

Тофу, соєве борошно, лецитин Е322 (якщо вироблений з сої) та текстурований соєвий білок; морозиво, соуси, десерти, м'ясні продук­ти, вегетаріанські продукти.

Зернові з вмістом глютену

Пшениця (спельта, пшениця Хорасан/Камут), жито, ячмінь та овес, а також харчові продуктів, виготовлені з них. Пшеничне борошно викори­стовується в багатьох харчових продуктах, таких як хліб, макаронні вироби, торти, випічка, м'ясні продукти, а також в деяких досить нети­пових продуктах, таких як бульйонні кубики, соус-гранули, суміші спецій, супи і соуси, за­гущені борошном, харчові продукти, посипані борошном перед приготуванням. Борошно, виготовлене з інших харчових продуктів, таких як кукурудза, рис, просо, нут або гречка, за складом не містить глютену, але в рамках про­цесу помолу може бути забруднене зерновими, що містять глютен.

Зерна кунжуту

Хліб, кунжутне масло (для приготування або в приправах).

Селера (корінь селери)

Інгредієнт в бульйонних кубиках, салатах і супах, або подається як овоч. Селерова сіль використовується як приправа в багатьох харчових продуктах, таких як супи та м'ясні продукти.

Насіння селери використовується як спеція.

Гірчиця

Будь-який харчовий продукт, який походить з гірчичної рослини, включаючи рідку гірчицю, гірчичний порошок, листя, зерна та квіти гірчи­ці, пророслі зерна гірчиці, заправки для салатів, маринади, супи, суміші спецій, м'ясні продук­ти.

Люпин

Хлібо-булочні вироби.

Люпин також присутній в арахісі, отже особи з алергією на арахіс також можуть реагувати на люпин.

Двоокис сірки та сульфіти (у концентрації понад 10 міліграмів на кілограм або 10 міліграмів на літр в розрахун­ку на сумарний обсяг оксиду сірки (SO2), що розраховують­ся для продуктів, які пропону­ються як готові до споживання або відновлені згідно з ін­струкціями виробників)

Діоксид сірки та сульфіти (Е220-Е228) викори­стовуються в якості консервантів у широкому спектрі харчових продуктів, зокрема в м'ясних продуктах, таких як ковбаси, безалкогольні напої, сушені фрукти та овочі. Діоксид сірки також присутній у вині та пиві.

 




Здорове і правильне харчування школярів у ЗБЛ «Перспектива»!
У сучасних умовах питання про здорове харчування школярів є особливо актуальним,оскільки правильне харчування - найважливіша запорука здорового розвитку організму дитини, яка зростає і розвивається. Головні вимоги до харчування школярів – його оптимальність, збалансованість і режимність. У ліцеї організації харчування приділяють особливу увагу.
Основні принципи здорового харчування підлітків:
 Харчування повинно бути регулярним.
 Меню підлітка має бути різноманітним, щоб дитина отримувала всі основні компоненти в потрібній кількості.
 Дитина може вживати жирну і солодку їжу в невеликій кількості, але такі страви не повинні замінювати корисні продукти, так як вони занадто мало містять корисних елементів.
 Найкращими видами теплової обробки продуктів називають відварювання і тушкування, а також запікання.
 У раціоні підлітків небажані продукти з харчовими добавками, маргарини, магазинні соуси, сирокопчені ковбаси, дуже гострі страви, пакетовані соки, страви швидкого харчування, жуйки тощо.
При складанні примірного двотижневого меню в ліцеї обов'язково враховується потреби дитячого організму, пов'язані з його розвитком, з сезонною зміною умов навколишнього середовища, з підвищеним фізичним, розумовим та емоційним навантаженням. Освоєння шкільних програм, особливо на профільному рівні, вимагає від дітей високої розумової активності, яка пов'язана зі значними витратами енергії. Для відшкодування витраченої енергії школяр повинен отримувати повноцінне своєчасне харчування. До меню підлітка обов'язково повинні входити продукти, що містять білки рослинного та тваринного походження, жири і вуглеводи, а також вітаміни, мінерали і мікроелементи.
Білки - це основний матеріал, який використовується для побудови тканин і органів дитини. Щодня школяр повинен отримувати 75-90 г білка, з них 40-55 г тваринного походження. Не можна нехтувати вершковим маслом, бо це один з найважливіших продуктів у раціоні дитини, який оберігає його зір, сприяє активності розумової діяльності, покращує пам'ять.
Другий за значущістю компонент їжі, потрібний для задоволення енергетичних потреб школярів, - це жири. На їх частку припадає від 20 до 30% від загальних добових витрат енергії. Разом з тим, до раціону школярів повинні входити корисні вуглеводи, які рівномірно розщеплюються протягом навчального процесу і так само рівномірно насичують організм дитини.
Фрукти і овочі підвищують апетит і сприяють засвоєнню іншої їжі, підвищують працездатність ліцеїстів, нормалізують діяльність шлунково-кишкового тракту.
Також у раціоні дитини шкільного віку обов'язково повинні бути присутні продукти, що містять необхідні для життєдіяльності вітаміни (А, С, Е, групи В) і мінеральні солі.
Режим харчування
Підліткам слід харчуватися мінімум 4 рази на день. Усі прийоми їжі поділяють на:
• Сніданок – приблизно 25% всіх калорій.
• Обід - від 35 до 40% від денної калорійності.
• Полуденок - невеликий перекус, що відповідає приблизно 15% від добової калорійності.
• Вечеря - 20 до 25% калорій добової потреби. При цьому важливо, щоб підліток вечеряв максимум за 2 години до моменту, коли він піде спати.
На період перебування у ліцеї припадає найважливішій та найбільший за обсягом прийом їжі протягом дня. Тому при організації харчування в ліцеї ми дотримуємося наступних правил:
1. Обіднє меню (буфетна продукція) повинні бути різноманітними.
2. Страви – свіжоприготовленими.
3. Асортимент продукції такий, що складається з натуральних продуктів.
4. Обід дитини проходить у ліцеї, а не вдома, тому повинен містити класичні першу і другу страви.
5. Кращий напій для підлітка - звичайна вода, але корисні для дітей шкільного віку і такі напої, як компоти, відвар з сухофруктів і чай.
Для зручності організації режиму харчування в ліцеї розроблено графік прийому їжі для середньої і старшої школи, якого всі дотримуються, в їдальні організовано чергування класних керівників. Буфет працює з великої перерви і до передостаннього уроку.
Завітайте до нас і скуштуйте смачну, майже домашню їжу, з любов’ю приготовану нашими охайними і доброзичливими Світланою Євгенівною та Тетяною Василівною. Відчуйте чарівний аромат запашної випічки в буфеті, посмакуйте нею з духмяним чаєм, приправленим чарівною посмішкою Тетяни Миколаївни і ваші сили відновляться, бажання навчатися відродяться, а результати обов’язково покращяться. Мабуть, секретною складовою успіху ліцеїстів у навчанні є неповторна атмосфера в місцях, де ми харчуємося!
І завжди пам’ятайте, що «добре збалансований прийом їжі - це як вірш для розвитку життя». Ентоні Берджесс, англійський письменник.